گروه توليدي تاس فيلتر

علائم خرابی فیلتر بنزین

علائم خرابی فیلتر بنزین

همانطور که اطلاع دارید فیلتر بنزین قطعه ای است که باید هر چند وقت یک بار عوض شود در اصل به این گونه قطعات در خودرو قطعات مصرفی می گویند زیرا در طی مدت زمانی، این قطعه ها کار می کنند و به مرور فرسوده می شوند. در اصل استفاده از این قطعه ها به این دلیل است که به بخش های مختلف خودرو صدمه وارد نشود. زیرا زمانی که فیلتر بنزین خراب می شود و یا دچار گرفتگی می گردد باعث می شود راندمان کلی موتور خودرو کم شود و به بخش های دیگر خودرو آسیب وارد شود حالا در این مقاله قصد داریم به دلایل و علائم خرابی فیلتر بنزین بپردازیم.

وجود فیلتر بنزین در خودرو چه اهمیتی دارد؟

در سیستم های پخش سوخت انژکتوری که دارای دهانه ی تقریبا 2 میلی متری می باشند ، وجود هر گونه کثیفی و آلودگی می تواند باعث گرفتگی انژکتور و در نهایت باعث عملکرد بد سیستم احتراق خودرو شود. در خودروهای کاربراتوری نیز سوخت از داخل چند ژیگلور عبور می کند که قطر هر کدام از آنها حدود نیم میلی متر می باشد اما در این مورد هم احتمال مسدود شدن به وسیله ی آلودگی ها ‌و کثیفی ها بسیار زیاد است به همین علت وجود فیلتر بنزین در خودرو دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد زیرا به وسیله ی این قطعه بسیاری از بخش های خودرو آسیب ندیده و در نتیجه دچار نقص نمی شوند.

مشاهده چه علائمی نشان دهنده ی خرابی فیلتر بنزین است؟

تغییر صدای پمپ بنزین

تغییر صدای پمپ بنزین از جمله علائمی که نشان می دهد فیلتر بنزین دچار خرابی شده است از آنجایی که پمپ بنزین پس از روشن شدن موتور شروع به کار می کند و وظیفه ی آن منتقل کردن بنزین با فشار زیاد از باک خودرو به سمت موتور می باشد به همین علت با کثیف شدن فیلتر بنزین امکان تغییر صدا در پمپ بنزین بسیار بالاست.

خودرو بعد از چندین بار استارت زدن روشن می شود

دیگر دلیلی که نشان دهنده ی خرابی فیلتر بنزین است بد روشن شدن و استارت خودرو خودرو می باشد مه این مورد در فصل سرما و زمستان بیشتر اتفاق می افتد چون اگر فیلتر تمیز نباشد خودرو با یک بار استارت زدن روشن نخواهد شد
به همین علت باید پس از باز کردن سوئیچ کمی صبر کرد تا فشار بنزین زیاد شود و سوخت مورد نیاز و کافی به ریل سوخت برسد.

راندمان موتور خودرو کاهش می یابد

از دیگر علائم خرابی صافی بنزین کاهش راندمان موتور خودرو است به این صورت که موتور خودرو برای اینکه از دور پایین به دور بالا برسد مدت زمان بیشتری نسبت به قبل طول می کشد در اصل برای رسیدن به دور بالا به زمان بیشتری نیاز دارد این مورد در سربالایی ها و زمانی که ما از کولر خودرو استفاده می کنیم بیشتر نمایان است که با بالا رفتن دمای موتور خود را نشان می دهد.

گرفتگی انژکتور

گرفتگی انژکتورها از دیگر دلایلی است که نشان دهنده ی خرابی صافی بنزین است زیرا با سوخت های کثیف انژکتور دچار گرفتگی شده است در چنین حالتی راندمان موتور کاهش می یابد و دچار ارزش می شود و همچنین مصرف بنزین خودرو نیز بالا می رود.

عوض نکردن به موقع فیلتر بنزین

این مورد نیازی به مشاهده ندارد زیرا هر شخصی که صاخی خودرو است باید از مدت زمان تعویض تمام قطعات مصرفی خودرو مطلع باشد و در زمان مناسب برای تعویض این قطعات اقدام نماید تا آسیب های جدی به خودرو وارد نشود به همین دلیل اگر شما خودرویی را به تازگی خریداری کرده اید و زمان تعویض قطعات آن را نمی دانید بهتر است در زمان خرید از صاحب قبلی خودرو این سوالات را بپرسید و حتی برای اطمینان بیشتر خودرو را نزد یک متخصص تعمیرکار ببرید.

از کجا بدانیم که آیا باید فیلتر بنزین را تمیز کنیم و یا تعویض؟

عوامل بسیاری در رابطه با زمان مناسب تمیز کردن و یا تعویض فیلتر بنزین موثر است که ابتدا در این رابطه باید به جنس فیلتر بنزین خود توجه کنیم اگر جنس آن فلزی بود می توان آن را تمیز کرد اما باید توجه داشته باشید که اگر فیلتر بنزین خودروی شما خیلی کثیف بود از تمیز مردن آن صرف نظر کرده و قطعه ای جدیدی را به جای آن جایگزین کنید.
برای اینکه راه حل مناسب تری را بیابید بهتر است به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید این منبع بهترین راه حل ها را در اختیار شما قرار می دهد زیرا در آن هم جنس فیلتر بنزین خودرو ذکر شده است و هم راهنمایی های بسیاری در رابطه با تمیز کردن و زمان مناسب تعویض آن در اختیار شما قرار می دهد.
نکته ی قابل توجه در رابطه با فیلتر بنزین خودرو این است که به محض مشاهده کاهش سرعت خودرو بهتر است به جای تمیز کردن فیلتر بنزین آن را تعویض نمایید زیرا بازدهی فیلتر بنزین نو بیشتر از فیلتر بنزینی است که تمیز شده است.

اگر فیلتر بنزین خودرو را تعویض کنیم چه مشکلاتی پیش می آید؟

لازم به ذکر است که بدانید فیلتر بنزین فقط بر روی وضعیت سوخت خودرو تاثیر نمی گذارد بلکه باعث آسیب دیدن موتور و بخش ها و قطعات دیگر خودرو می گردد به همین جهت در صورت عدم تعویض فیلتر بنزین موتور خودرو شتاب و سلامت قبل را نخواهد داشت و همچنین سوخت رسانی به خودرو نیز دچار نقص و مشکل می شود زیرا اگر فیلتر بنزین به موقع عوض نشود کثیفی ها و آلایندگی های موجود درون سوخت به موتور و انژکتور خودرو می رسد و باعث ایجاد مشکلات و نقص های هزینه بری خواهد شد.
به همین علت است که توصیه می کنیم به توصیه های سازنده خود توجه فرمایید که به طور معمول همه ی کمپانی های تولید خودرو بر این موضوع معتقدند که فیلتر بنزین خودرو باید سالی یک بار تعویض شود و هیچ گاه به دلیل اینکه مشکلی در خودرو مشاهده نمی کنید زمان تعویض فیلتر خودرو را به تعویق نیندازید زیرا با صرف هزینه ی اندکی، از بسیاری از هزینه های گزاف احتمالی که نقص فیلتر بنزین به بخش های مختلف خودرو وارد می کند جلوگیری خواهید کرد.

سخت پایانی

امیدواریم اطلاعاتی که در این مقاله در اختیارتان قرار دادیم مورد پسند شما قرار گرفته باشد و بتوانید در رابطه با تعویض فیلتر بنزین خودروی خود تصمیم درست و به جایی بگیرید زیرا زمان تعویض فیلتر، کلیدی ترین موضوع در رابطه با کارکرد و بازدهی این قطعه است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.