گروه توليدي تاس فيلتر

زمان تعویض فیلتر بنزین

زمان تعویض فیلتر بنزین

تعویض فیلتر بنزین

فیلتر بنزین از دیگر قطعه های خودرو است که به صورت مصرفی می باشد و پس از گذشت یک دوره مشخص باید آن را با قطعه ی جدید تعویض کرد و زمانی این فیلتر غیر قابل استفاده می شود که به دلیل استفاده از بنزین های بی کیفیت کثیف می شود همانطور که از نام فیلتر پیداست این قطعه از ورود ذرات و آلاینده های زائد به داخل موتور جلوگیری می کنند و مطمئنا پس از گذشت مدتی که به صورت مکرر فیلتر بنزین کار خود را انجام داد و ذرات و کثیفی ها را به خود جذب کرد دیگر به خوبی روزهای اول این کار را درست انجام نمی دهد و باعث‌ آسیب رسیدن به موتور خودرو، ورود ذرات آلاینده به داخل انژکتور و همچنین باعث افزایش مصرف سوخت خودرو می‌گردد از این رو باید در صدد تعویض آن بر آمد.

فیلتر بنزین را کی عوض کنیم؟

سوالی که پس از اطلاع پیدا کردن از چگونگی کارد فیلتر بنزین به وجود می آید این است که فیلتر بنزین را کی عوض کنیم؟ برای اینکه خودروی شما به درستی کار کند باید تمام قطعات مصرفی آن را به موقع عوض کنید زیرا در غیر این صورت یک قطعه خراب باعث آسیب رسیدن به بخش های مختلف خودرو خواهد شد و به علت سهل انگاری یک هزینه ی اندک تبدیل به هزینه ی گزاف خواهد شد که در مواردی حتی باعث وارد شدن آسیب های جبران ناپذیری به خودرو می شود. به محض اینکه شما علائم زیر را در خودروی خود مشاهده کردید زمان تعویض فیلتر بنزین رسیده است که این علائم عبارتند از؛

* خارج شدن بوی نا مطبوع از اگزوز
* به سختی استارت خوردن خودرو
* روشن شدن چراغ چک خودرو
* موتور به درستی کار نمی کند
* پمپ سوخت خراب شده باشد
* انژکتور و کاربراتور دچار مشکل شده باشند

هر کدام از این علائم نشان دهنده ی زمان تعویض فیلتر بنزین خودروی شما می باشد به خاطر داشته باشید که اگر به هر دلیلی لوازم و قطعات مصرفی خودرو را در زمان مشخص تعویض نکنید خودرو به خوبی کار نخواهد کرد مثل اینکه از یک سیستم چرخ دنده یک مهره را حذف کنید و یا دچار شکستگی شود مشاهده خواهید کرد مه دیمر این سیستم به درستی کار نمی کند، قطعات و لوازم مختلف خودرو نیز به همین صورت است خرابی و یا نبود هر یک از قطعات باعث آسیب رسیدن به خودرو و درست کار نکردن خودرو می شود.

تعویض فیلتر بنزین چند کیلومتر؟

در گذشته مدت زمان تعویض فیلتر بنزین با توجه به کیلومتر میانگین از 30000 تا 60000 کیلومتر بود اما با گذشت زمان و پاک تر و با کیفیت تر شدن سوخت ها، فیلتر های بنزین تا 100000 کیلومتر نیز می توانند بدون مشکل کار خود را انجام دهد. موضوع قابل ذکر در رابطه با تعویض فیلتر بنزین با توجه به کیلومتر این است که حتی اگر مدت ژمان تعویض فیلتر بنزین زثدتراز مواد نیز انجام شود احتمال آسیب رسیدن به موتور خودرو می باشد زیرا‌ در بسیاری از موارد افراد تصمیم می گیرند پس از خرید خودرو صفر کیلومتر پس از طی 150 کیلومتر فیلتر بنزبن را تعویض نمایند این موضوع به این علت می تواند به موتور آسیب برساند که پمپ سوخت خودروی شما برای رد کردن سوخت از فیلتر کثیف، باید شدیدتر کار کند به همین علت اگر قصد تعویض فیلتر بنزین خودرو را در حدود چنین مسافتی دارید بهتر است از یک مکانیک با تجربه مشورت بگیرید.

چگونه از فیلتر سوخت خودرو محافظت کنیم؟

* بیشترین آلودگی هنگامی که‌ خودرو سوخت گیری می کند وارد باک می شود به همین علت همیشه در زمان تخلیه سوخت از نفتکش سوخت گیری نکنید زیرا در آن زمان تمام جرم و ناخالصی های ته مخزن بالا آمده و وارد باک بنزین خودروی شما می شود.
* سعی کنید تا حد امکان از پمپ بنزین های بین راهی استفاده نکنید زیرا نظارت کمتری بر روی این دسته از پمپ بنزین ها صورت می گیرد به همین علت امکان اینکه بنزین ناخالص را به شما عرضه کنند بسیار بالاست.
* سعی کنید در هنگام سوخت گیری یک جوراب نازک زنانه را به سر نازل پمپ بنزین ببندید اینکار مانع ورود بسیاری از ذرات و ناخالصی ها به باک خودروی شما می گردد.

نحوه تمیز کردن فیلتر بنزین

راحت ترین روش برای تمیز کردن فیلتر بنزین در آوردن فیلتر از خودرو و باد گرفتن به داخل آن است اینکار باعث می شود ذرات کوچک و بسیاری از ناخالصی ها از روی فیلتر جدا شوند پس از انجام اینکار مجددا فشار باد را به سمت فیلتر بخزین بگیرید اگر هوا از آن رد شد به معنی این است که تمیز شده است و‌ دوباره قابل استفاده است ولی اگر هوا از آن رد نشد و‌یا با فشاری کمی رد شد، زمان تعویض فیلتر بنزین خودروی شما رسیده است.

چه عواملی باعث خرابی فیلتر بنزین می شود؟

عواملی هم چون زندگی در مناطق سردسیر که در بیشتر روزهای سال در آن باد شدید می وزد و یا زندگی در شهرهایی که بیشترین آلودگی هوا را دارند مانند تهران باعث زودتر خراب شدن قطعات مصرفی خودرو مانند فیلتر بنزین و یا فیلتر هوا می شوند و در کنار این دو مورد موارد دیگری که باعث خرابی فیلتر بنزین می شوند عبارتند از؛

* استفاده از فیلتر بنزین های نامعتبر و تقلبی
* گذشتن موعد تعویض فیلتر بنزین
* نوع سوخت مصرفی

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.